CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu,işe girişlerinde alınması zorunlu bir belgedir. Bünye ve bedenen çalışan işçilere ise sağlık raporları her sene yenilenmektedir. İş yeri hekimlerimiz tarafından verilebilmektedir. Rapor almak için aşağıdaki şartlara dikkat ediniz. 

  1. Muayeneye gelirken Tetkiklerinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız.
  2. N. Cüzdanınızı yanınızda bulundurunuz.
  3. Gelmeden önce mutlaka randevu alınız.

NOTLAR : 

  • 16 Yaşından küçük olan işçilerin ve 2009'dan itibaren mesleki eğitim almamış kişilerin Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması kesinlikle yasaktır ve rapor alamazlar.
  • Ağır ve tehlikeli işlerin neler olduğu ile 16-18 yaşları arasındaki genç işçiler ile Kadın işçilerin çalıştırılabilecekleri işlerin hangileri olduğu bu konuda çıkartılan bir yönetmelikte de belirtilmiştir.

DİKKAT :

Bu raporun temin edildiği kurumun seçiminde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Ağır ve Tehlikeli İşler Sağlık Raporu' nun alınacağı kurumlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu raporlar iş yeri hekimi, işçi sağlığı dispanserleri ile Çalışma Bakanlığından yetkili ortak sağlık güvenlik birimlerinden (OSGB) alınabilir" dedi.