CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Alışveriş Merkezlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği

  Son yıllarda alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde artan alışveriş merkezleri, insanların sıklıkla ziyaret ettikleri yerler haline gelmiştir. İş görüşmesi yapmak, sinemaya gitmek, konsere katılmak, alışveriş yapmak gibi birçok ihtiyacımızı AVM’ler sayesinde aynı alanda gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca AVM’ler sadece ziyaretçiler için değil, orda çalışan insanlar için de büyük önem taşımaktadır. AVM’lerin bu kadar önemli ve sık kullanılar yerler olduğu için hem AVM çalışanları hem de ziyaretçiler açısından risk unsuru barındırmaktadır. Bu sebeple 6331 sayılı kanun, “iş merkezi sahipleri ve yöneticileri”ne çeşitli sorumluluklar getirmiştir.

   AVM ziyaretçileri ve çalışanlarının güvenli olması için; AVM içindeki işyerlerinin sayısı ve bu iş yerlerinde bulunan kişi sayısına göre özel olarak risk değerlendirmesi, acil durum planı, acil durum tatbikatı, toplanma yeri, iş merkezinin tesis ve tesisatları, topraklama, asansör kontrolleri vb işlere ilişkin iş sağlığı güvenliği açısında yapılması gerekenler yönetim tarafından gerçekleştirilmelidir.

   Her bir iş yeri kendi içinde risk analizi yapmalıdır. Tüm risk değerlendirmeleri, acil durum planları, acil durum tatbikatları, varsa asansör kontrolleri gibi iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılması gerekenler, yönetim tarafından gerçekleştirilmeli ve tüm bu işlerin işveren vekili veya sorumlularına yazılı olarak teslimi yapmalıdır.

   AVM’lerde çalışanlar, iş güvenliği eğitimi almış kişilerden seçilmelidir. Böylece herhangi bir deprem, yangın, asansör ya da dönen kapılardan oluşacak tehlikelere karşı ne yapılacağını bilmiş olurlar. Ayrıca, olabilecek herhangi bir felakete karşı acil toplanma noktasının belirlenmiş olması ve işyerlerinde bu gibi durumlar için gerekli ekipmanların bulunması gereklidir. Bunun için acil durum iletişim bilgileri ve acil çıkış kapılarının bulunduğu yerleri gösteren levhalar, herkesin görebileceği yerlere asılmalıdır.

   Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği ve günümüzün çoğunu geçirdiğimiz AVM’ler, hijyen açısından da dikkat edilmelidir. Ortak kullanım alanlarından olan tuvaletlerin hijyenine önem verilmelidir. Gün içerisinde sürekli temizlenmelidir. Böylece bulaşıcı ve salgın hastalıkların önüne geçilebilir.

   AVM’lerde gerekli olduğu durumlarda ıslak ve kaygan zemin uyarı levhaları, mutlaka kullanılmalı; AVM genelindeki aydınlatmanın ve görsel etkileyicilerin fazlalığı zemine dikkat edilmesini zorlaştırılması önlenmelidir. Böylece kayma, takılma, düşme gibi durumlar engellemiş olurlar.

   AVM girişlerindeki döner kapılar üzerine şeffaf olduğunu belirten uyarı yazıları yapıştırılmalı ve olası kazalar için kapılardaki açıklıkların araları kapatılmalıdır.

  AVM girişlerinde bulunan X-Ray cihazları, yaydığı radyasyon sebebiyle insan sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple X-Ray cihazlarının radyasyon seviyeleri ve kalibrasyonları mutlaka düzenli olarak kontrol ettirilmelidir.

  Unutmayalım ki; AVM’lerde bulunan iş sağlığı ve güvenliği, AVM’yi kullanan herkes için güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamış olmaktadır.