CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Asbest Nedir ?

Asbest Nedir ?

Asbest veya başka bir ismiyle amyant olarak ta bilinen, aslında Anadolu’da pek fazla kullanılan ve değişik adlarla bilinen kanserojen türde bir mineraldir. Bu zararlı mineral, kimyasal madde ve aşınma gibi durumlara karşı oldukça dayanıklıdır.

Anadolu’da çelpek, çorak toprak, ceren toprağı höllük ve ak toprak  gibi isimlerle de  bilinmektedir. Bu maddenin kullanımı, özelliklerinden ötürü eski çağlardan beridir başlamıştır. Fakat bu maddenin yaygınlığı, maddenin kanserojen madde olduğu tespit edilince sona ermiştir. 

Asbest nerelerde kullanılmaktadır ?
Bu tehlikeli mineralin günümüzde bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarından en öne bilinenleri ise, uçak, gemi ve otomobil sanayi, inşaat sektörü ve de ses ve ısı yalıtımı'dır. Ülkemizde, kansere neden olan bu zehirli maddenin Çevre ve Orman Bakanlığınca üretimi ve kullanımı yasaklanmıştır.

Kadıköy ve Maltepe Belediyesi başta olmak üzere bir çok ilçe belediyesi, ilçede yıkımı gerçekleştirilen binalara “asbest ve zararlı atıklardan temizlenme” şartı getirdi. Belediye Meclislerince alınan kararlar gereğince, kansere sebep olduğu bilinen asbestli binalara yıkım ruhsatı verilmemesi kararlaştırıldı.