CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

İş Güvenliği Levhaları Görünürlüğü

İş Güvenliği Levhaları Görünürlüğü

Dünyada her yıl yüzbinlerce kişi, riskleri fark etmediği için iş kazası geçiriyor. İş güvenliği levhaları hem açık yaşam alanlarında hemde iş alanlarında tehlike ve risklerin görünür ve belli olması için oldukça önemlidir.

İş güvenliği levhaları risk kontrol adımları içinde ilk sıralarda yer almamalıdır. Fakat görünürlüğü yüksek olan bir çok noktada olması iş kazalarının bir kısmının önüne geçecektir.

İş güvenliği levhaları diğer güvenlik önlemleri dışındaki en ekonomik çözümdür. Fakat doğru tasarlanmayan ve yerleştirilmeyen uyarı levhaları kimse tarafından farkedilmez ve anlamını yitirir. Bu nedenle iş güvenliği levhalarının en doğru şekilde tasarlanması ve en uygun/görünür yere yerleştirilmesi gerekmektedir.

İş Güvenliği Levha Yerleşimi

İş güvenliği lehvaları asılırken genellikle yapılan en belirgin hata ön inceleme yapılmadan boş bulunan alana asılmasıdır. Bu levhalar asılırken ana prensip levhanın önünün kapanmaması, karanlıkta kalmaması ve kolon veya koli gibi herhangi bir şeyin arkasında kalmamasıdır.

Aynı zamanda levhaların kimler tarafından görülmesi isteniyorsa buna uygun biçimde uzak ya da yakın mesafeden görülebilmeleri için uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.

Kısacası görünürlüğü arttırabilmek için önce ideal yerleşim alanının bulunması gerekmektedir.

Bütün bunların yanında levha yerleşimini düzenlemek çalışma ortamındaki karmaşayı azaltır ve uyarıların dikkate alınmasını sağlar. Tek bir duvar üzerinde çok sayıda levha olması dikkate alınma oranını düşürür ve levhaların farkedilmemesine sebep olur.

İş Güvenliği Levha Tasarımı

İş güvenliği levha tasarımı yapılırken, çalışanların ilgilerini çekmesini sağlamak gerekmektedir. Bu levhalar çok fazla içeriğe sahiptir. Bu nedenle bu içeriklerin doğru ve orantılı yerleştirilmesi çok önemlidir.

Tamamı cümlelerden oluşan bir uyarı levhası ilgi çekmez ve okunma oranı çok düşüktür. Bu nedenle görsel veya sembollerle desteklenmesi ve açık, anlaşılır ve kısa ifadeler içermesi gerekmektedir. Bunun dışında bir kaç uyarı levhasının ifadeleri küçültüp birleştirilmesi de görünürlüğünü negatif etkiler. Bu tarz uyarı levhaları okunmaz ve anlaşılmaz olur.

İş Güvenliği Levhalarında Renkler

İnsan gözü doğal olarak parlak renkleri, kalın kenarlı çizgileri veya kalın yazı tipini çok daha kolay fark edebilirler. Bu tarz levhalar çalışanlar tarafından daha hızlı farkedilir.
Bu durumdan yola çıkılarak Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği iş güvenliği levhalarında kullanılacak renkleri aşağıdaki şekilde belirlemiştir.

Kırmızı renk yasak, tehlike, yangınla mücadele anlamına gelir. Beyaz zemin üzerinde siyah piktogram ve kırmızı çerçeve olarak kullanılır. Eğer yangınla mücadele amacı taşıyorsa kırmızı zemin beyaz piktogram olarak kullanılmalıdır.

Sarı renk uyarı anlamına gelir. Sarı zemin üzerine siyah piktogram ve siyah çerçeve ile kullanılır.

Mavi renk zorunluluk anlamına gelir. Mavi zemin üzerine beyaz piktogram ile kullanılır.

Yeşil renk acil çıkış, ilk yardım ve tehlike yok anlamlarına gelir. Yeşil zemin üzerinde beyaz piktogram ile kullanılır.

Tüm bu kurallara uygun biçimde levha yerleşimi yaptıysakta tehlikeleri önleyeceğimiz birincil adımımız iş güvenliği levhaları olmamalıdır.