CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Isıtma Kazanları Periyodik Kontrolü Hakkında Pratik Bilgiler

İş ekipmanlarımız iş yerlerimizin varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmazdırlar. Ancak her şeyde olduğu gibi bu ekipmanlarımız da kullanıldıkça ve çalıştıkça deforme olurlar. Dolayısı ile her ürün, her ekipman belli aralıklarla kontrole sokulmalıdır.

Bu yazımızın konusu ısıtma kazanları ve ısıtma kazanlarının bakımı ile ilgili. Suyun ısı taşıyıcı olarak kullanıldığı, katı, sıvı ve gaz yakıtlı, çelik, metal ve dökme demirden yapılan cihazlara kazan denir. Isıtma kazanlarının bakımı mutlaka bu konuda eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği personellerinden mutlaka bilgi alınmalı ve bu doğrultuda bakımları yapılmalıdır. Periyodik kontrolü kim gerçekleştirecek ise uygun koruyucu ekipmanlarını kullanarak (baret, gözlük, maske, eldiven, kulaklık, çelik ayakkabı vs.) kontrolü gerçekleştirmelidir. Kontrol esnasında kesinlikle aksesuarlar çıkartılmalıdır.

Vanaların boşaltılması sırasında suyun püskürtüleceği yönde durulmamasına dikkat edilmeli, kazan kapaklarının açılmasından sonra kazan yüzeyinin oda sıcaklığına geldiğinden emin olunmalı ve sonrasında yüzey kontrolleri sağlanmalıdır. Kazan üzerinde ve panolarda kontrol sağlanırken elektrik olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Kazan soğuduktan ve basınç sıfırlandıktan sonra emniyet valfi sökülmeli ve kazan içinde hava kalmayacak şekilde tamamen suyla doldurulmalıdır. Hidrostatik testlerin yapılabilmesi için su ve elektrik temin edilir. Kazanın gidiş ve dönüş hatları körlenmelidir. Kazanın iç kontrolünün sağlanması için duman sandığı kapakları açılmak zorundadır. Duman sandığı kapak contalarında kesinlikle deformasyon olmamalı ve bu kapaklar operatöre açtırılmalıdır. Kapak kısmında islenme görülmesi uygunsuz bir surum olabileceği anlamına gelir ve buralar daha dikkatli kontrol edilmelidir. Kazan ısıtma yüzeyi ve kazan iç yapısında deformasyon olmadığı gözle kontrol edilmeli ve bu kontroller sağlanırken gerekli aydınlatma ve görüntüleme araçlarından destek alınmalıdır. Kazan üzerinde bulunan vanalarda herhangi bir deformasyon olmadığı kontrol edilmeli ve vanalarda sızdırma olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Kazan üzerinde mutlaka yalıtım olmalıdır. Kazanın üzerinde en az bir manometre olduğu tespit edilmeli ve manometrenin uygun şekilde bağlanmış olduğu kontrol edilmelidir. Manometre camında okunabilirliği olumsuz etkileyecek kırık ve benzeri deformasyon olmadığı kontrol edilmelidir. Kazan üzerinde en az bir termometre olmalı ve bağlantılarının doğru olduğu kontrol edilmelidir. Elektrik aksamı kontrol edilmeli, ek kablolar klemens ile bağlanmalı, ana şalter açılıp kapatılarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Bütün bakım, onarım ve kontrolleri sağlayarak makine ve teçhizatlarınız deformasyon süresini uzatır ve yüksek verim alabilirsiniz.