CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Mobil Sağlık Hizmeti Neleri İçerir?

Mobil sağlık hizmeti nedir? Neleri içerir? Yükümlülükleri nelerdir? Ne fayda sağlar?
İş yerlerini ve işverenleri yakından ilgilendiren sorulardan birkaçı bunlar. Bu yazımızda ki amacımız da bu sorulara cevaplar vererek sizleri bilgilendirmek olacak.

Öncelikle nedir bu mobil sağlık hizmeti? İş yerinin, işgücü ve işgünü kaybına uğramasına gerek kalmadan gezici bir sağlık aracının belirli aralıklarla iş yeri içerisinde çalışanlara uyguladığı periyodik sağlık muayenesi işlemlerine Mobil Sağlık Hizmeti denir. Çalışanların işe girişleri ve çalıştığı süre zarfında muayenelerinin yapılması gereklidir.
Belirli eğitimleri almış iş yeri hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu hizmetin amacı; kanun gereği periyodik muayeneleri ve tahlilleri gerçekleştirmektir. Mobil sağlık hizmetleri genelde fazla çalışan sayısına sahip olan işletmelerin üretimi aksatmamak ve kâr amacıyla uygulattığı bir hizmettir.

Mobil sağlık hizmetleri kapsamında

  • Odyometri
  • Radyoloji
  • Göz Muayeneleri
  • Biyokimya Tahlilleri
  • Solunum Testleri
  • Toksikoloji Testleri gibi muayeneler yapılmaktadır.

Çalışanların sağlık kontrollerinin yapılması işverenin sorumluluğundadır. Buna istinaden sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu genelge doğrultusunda sağlık hizmetlerini kayıt altına almak için birtakım koşullar getirilmiştir ve bu koşullar uygulanmadığı takdirde cezai işlemler uygulanmaktadır.

Bir diğer konu ise mobil sağlık taramasıdır. Mobil sağlık araçlarının işyerlerini ziyaret edip yönetmeliklerde belirtilen tahlillerin yapılmasına mobil sağlık taraması denir. Mobil sağlık taraması sonrası tahlillerinde risk görülen çalışanlar varsa hızlı bir biçimde bir sağlık kuruluşuna yönlendirilip tedavileri yapılmalıdır. Bu muayeneler hem çalışan kişinin sağlığı açısından önemlidir, hem de işverenin işinin sürekliliği açısından işverene olumlu yansımaktadır.

Yine sağlık bakanlığının uygulamış olduğu prosedür gereği mobil sağlık araçları minimum 6 ayda bir denetleme geçirmektedirler.  Mobil sağlık araçlarının il sağlık müdürlüğüne bildirilmesi zorunlu kılınmıştır. Ayrıca araçta çalışacak personeller için de çalışma belgesi düzenlenmesi yine sağlık bakanlığınca zorunlu duruma getirilmiştir.

Sağlık bakanlığının yayınladığı genelgeye göre her OSGB firmasında 2 adet mobil sağlık hizmeti veren araç olmalıdır. Birinci araçta akciğer grafisi çekilmekte olup, amacı ise çalışanın akciğer hastalığı olup olmadığını tespit ederek, oluşabilecek mesleki hastalıklardan korumaktır. İkinci araçta yukarıda bahsettiğimiz odyometri, radyoloji, göz muayenesi, biyokimya tahlilleri, solunum testleri, toksikoloji testleri yapılmaktadır.