CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Nace Kodu nedir-Nasıl sorgulanır-Nace kodu değiştirmek

Nace Kodu nedir-Nasıl sorgulanır-Nace kodu değiştirmek

Nace kodu; ( Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflaması ) Avrupa‘da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacıyla bir başvuru kaynağıdır. Nace kodu faaliyet konularına göre iş yerlerine / işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir. Türkiye'de birçok alanda yürütülen Avrupa Birliğine uyum çalışmaları neticesinde, NACE kodu uygulaması da kullanılmaktadır. Mesela; Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bir süredir NACE kodlarını kullanmaktadır.

Nace Kodunuz iş yeri SGK sicil numaranızın 2. hanesinden sonra başlayarak 3,4,5,6,7 ve 8. rakamlarıdır. Yani 4 veya 6 haneli bir kodunuz olacaktır.

ÖRNEK NACE KODU UYGULAMASI

13.10 - İplik için hazırlanan doğal ve sentetik pamuk elyafı imalatı (Tekstil elyafın hazırlanması ve bükülmesi)
13.10.12 - Pamuk ipliği imalatı

NACE KODUMU NASIL ÖĞRENİRİM ?

İstanbul Ticaret Odasına Kaydınız bulunuyorsa; http://www.ito.org.tr / internet sitesinin ana sayfasından;

Tescil İlan Kuruluş - Sicil kayıtlarını tıklayıp ve Sicil kayıtları altında yer alan arama kriterlerinden birisiyle firmanıza ait kayıtlara ulaşınız. Firma Detay sayfasında NACE kodunuzu bulacaksınız.

NACE KODUMU BULAMADIM ?

NACE kodunuzu bulamaz iseniz, muhasebecinize yada mali müşavirinize danışınız ya da müşteri temsilcilerimizden yardım alınız.


NACE KODUM HATALI NE YAPMAM GEREKLİ

Vergi sisteminde ve SGK'ya kayıtlı NACE kodları uyuşmayabilir ya da firmanız için belirlenmiş olan NACE kodunun iş kolunuzla alakası da olmayabilir. Bu durumda; derhal TOBB' ne başvurarak olması gereken kodu düzeltme isteğinde bulunmalısınız.Aksi durumda 6331 saylı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili yönetmelikleri kapsamında ciddi sorunlarla ve cezalarla karşılaşabilirsiniz.