CANÖREN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Ltd. Şti. | www.canorenosgb.com

Ülkemizde İş Güvenliği - Röportaj

Ülkemizde İş Güvenliği - Röportaj

    Bir çok ülkede iş güvenliği uzun zamandır önemliyken, ülkemizde son bir kaç yıldır önemsenmektedir.aslına bakacak olursak İş kazalarında dünyada üçüncü sırada olduğumuzdan dolayı İş güvenliği konusunda daha hassas olmamız gerekmektedir.
    Deneyim ve tecrübelerime dayanarak İş kazalarının daha çok eğitimsizlik, ilgisizlik, iletişim eksikliği,işverenlerin iş güvenliğini gereksiz maliyet olarak görmelerinden kaynaklandığına bir çok kez şahit oldum.Oysa ki bu hizmetin gereksiz maliyet olarak görülmesi, hem can hemde mal kaybını arttırmaktan başka bir şeye yaramıyor.
    İş kazalarının %98'i önlenebilir kazalar olmasına rağmen ülkemizde bu kadar çok iş kazasının meydana gelme sebebi iş verenlerin iş güvenliği uzmanlarıyla koordineli olarak hareket etmemelerinden kaynaklanmaktadır.Bu koordinasyonun sağlanmasıyla kazaların oranı düşmekle birlikte üretim verimliliğinde de ciddi artışlar görülebilir. 
     İş güvenliği uzmanı olarak çalıştığımdan bu zamana kadar,iş güvenliğini ciddiye alan firmaların risklerinin belirlenmesi, çalışanlarına temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi, acil durum planlarının yapılması firmalarına ciddi kazanımlar sağlamıştır. Bu kazanımlar doğrultusunda huzur ve refah içinde çalışan işçilerin işverenlerine eskisinden daha faydalı olduklarına defalarca şahit oldum.
      Unutmayalım ki kazanın büyüklüğü ihmalin küçüğüyle başlar.  15.06.2016 - 23.40 - Çarşamba
              
                                                                                                                       B Sınıfı İş Güvenlik Uzmanı